Jeśli masz kilka ciuchów, które są za szerokie w pasie, mamy dobrą wiadomość: już niedługo będzie można wyjąć je z szafy i nosić bez ograniczeń! Nawet jeśli jesteś krawieckim beztalenciem, poradzisz sobie ze zwężeniem spodni, spódnicy lub innego ubrania, które ma zaznaczoną talię. Ponieważ to właśnie spodnie i spódnice zwęża się najczęściej, na ich przykładzie pokażemy Ci 3 banalne metody na zmniejszenie ich obwodu w pasie: za pomocą taśmy elastycznej, gumosznurka i zwykłego sznurka. No to zaczynamy!
Łatwe zwężanie spodni – czego potrzebujesz?

Nożyczki i zapalniczka to zestaw niezbędny do zabezpieczania końcówek po przecięciu każdego z syntetycznych materiałów. Dzięki stopieniu brzegów materiał nie będzie się pruć ani zniekształcać i posłuży dużo dłużej. Tylko nie przesadź z ogniem – zbliżaj płomień powoli, aby uniknąć minipożaru lub poparzenia!

Agrafka również będzie niezbędna do każdej z metod zwężania. Dodatkowo przygotuj sobie igłę i nici. Bez obaw – szycia będzie niewiele, a jeśli już będzie, to w mało widocznych miejscach. Jeśli kompletnie nie umiesz szyć, nikt się o tym nie dowie (przynajmniej tym razem!).
Na zdjęciu możesz zobaczyć też taśmę elastyczną, gumosznurek i sznurek poliestrowy. Tak na wszelki wypadek, jeśli nie kojarzysz ich akurat z tych nazw. Gumosznurek jest zwany także sznurkiem elastycznym, a taśma elastyczna czasem jest nazywana na przykład płaską gumą. Teraz już na pewno wiesz czego potrzebujesz, a jeśli nie wiesz gdzie to zdobyć, to odwiedź pasmanterię online Tekstylek.pl. Wyposażysz się tam we wszystko, co niezbędne przy zwężaniu spodni i wiele, wiele więcej!
- Zwężanie spodni za pomocą gumowej taśmy
Ten sposób jest prosty i efektywny. Zwężenie jest niezauważalne i bezobsługowe, dlatego polecamy tę metodę do większości ubrań. Wymaga nieco uwagi i dokładności, ale poradzisz sobie 🙂
Czego potrzebujesz?

Do sposobu z gumową taśmą potrzebujesz (niespodzianka!) gumowej taśmy, agrafki, niezbędnika do przycinania czyli nożyczek i zapalniczki oraz nici w kolorze podobnym do zwężanego ubrania. Nie zapomnij przygotować także samego ubrania 🙂 Na zdjęciu spódnica, za szeroka w pasie o kilka centymetrów.
Co i jak zrobić – po kolei:
- Odmierz odcinek gumy, obejmując się nią w pasie tak, aby była napięta (byle nie za mocno!). Dodaj jeszcze ok. 2 cm zapasu, aby w tym miejscu nałożyć na siebie i zszyć końce gumy. Odetnij odmierzony kawałek i zabezpiecz brzegi zapalniczką.
- Znajdź szew w pasie ubrania. To miejsce łączenia materiału, czasem mało widoczne. Rozetnij nici łączące szew na taką szerokość, by zmieściła się tam przygotowana przez Ciebie gumka.

- Nawlecz gumę na agrafkę, zostawiając kawałek z przodu i zagnij go tak jak na zdjęciu. Dzięki temu guma na pewno się nie rozerwie i będzie łatwiej przechodzić przez materiałowy ‘tunel’ w pasie ubrania.


- Włóż agrafkę w otwór w szwie i ostrożnie przeciągnij (lub przepchnij jeśli wolisz) gumę przez cały obwód pasa. Zrób to uważnie i zadbaj, by guma się nie skręciła, bo potem przy noszeniu może się źle układać i uwierać.

Uważaj też, by drugi koniec gumy nie uciekł do środka. Najlepiej owinąć go dookoła palca lub zabezpieczyć np. szpilką. Po przeciągnięciu taśmy oba końce powinny wystawać z otworu jak na zdjęciu:

- Pora na szycie! Nie musisz wybierać nitki pod kolor gumy ani starać się szyć równo. Łączenie dwóch końców gumy będzie ukryte wewnątrz ubrania, więc skup się bardziej na solidności niż na estetyce. Przeszyj gumę w wielu miejscach, aby porządnie się trzymała.

- Upewnij się, że połączenie jest mocne, a nitka solidnie zawiązana. Jeśli tak, możesz puścić gumę aby schowała się wewnątrz ubrania. Zaszyj dziurę w szwie, przez którą wprowadzana była taśma. Tu warto już zadbać o estetykę szwu, na szczęście nie jest to trudne kiedy ma się do zszycia tak mały kawałek. Na pewno zrobisz to nie gorzej niż fabryka w Bangladeszu. Po zaszyciu otworu porozciągaj przez chwilę ubranie, aby guma równo się rozłożyła.


Gotowe! Spódnica zwężona, palce całe, koszt groszowy, a jaka satysfakcja!
Metoda z taśmą gumową jest idealna także do przerabiania nogawek spodni i mankietów rękawów. A może znajdziesz dla niej jeszcze inne zastosowania?

2. Sposób z gumosznurkiem
Gumosznurek to brakujące ogniwo pomiędzy gumową taśmą a sznurkiem. Łączy jej elastyczność z jego prostotą. Możesz wszyć go do środka ubrania identycznie jak to się robi z taśmą, ale możesz także wykorzystać jego estetyczny wygląd i wszyć go tak, jak opisujemy poniżej.

Do tej metody potrzebujesz tego samego, co było potrzebne przy wszywaniu taśmy gumowej, z tym że zamiast owej taśmy użyjemy gumosznurka. Nici mogą być w jakimś szalonym, kontrastowym kolorze. Tym razem zabiegowi zwężania poddane będą legginsy.
Co i jak robić – po kolei
- Po obu stronach przedniego szwu zrób po jednym małym (kilka mm) otworze. Otwory obszyj kolorową nitką, aby wyglądały ładniej i się nie pruły. Im więcej warstw nici nałożysz (lub im grubszą nicią szyjesz), tym otwór będzie bardziej okrągły i estetyczny, dobrze świadcząc o Twoich zdolnościach krawieckich. Tak naprawdę jednak zapewne nikt nie zwróci na to uwagi, więc nie musisz się przejmować, jeśli zrobisz to nie do końca idealnie.


- Odmierz potrzebną długość gumosznurka, tym razem z dodatkowymi 30- 40 cm, które będą wystawać na zewnątrz. Zaczep go na agrafce. Jest on sztywniejszy niż taśma elastyczna, dlatego zostawianie zapasu z przodu i zawijanie nie ma większego sensu. Za to nabij go na ostrze agrafki pod takim kątem, by agrafka i gumosznurek tworzyły możliwie prostą linię. To znacznie ułatwi przeciąganie (lub też przepychanie) wewnątrz ubrania.

- Kiedy gumosznurek jest już na swoim miejscu wewnątrz spodni, a oba końce wystają z otworów, pozostaje założyć odpowiedni ściągacz lub zawiązać ozdobne węzły na końcach, aby nie uciekły one do wnętrza.

Gotowe! Teraz możesz zawiązać gumosznurek na stałe i zakładać spodnie korzystając z jego elastyczności, lub za każdym razem rozwiązywać i wiązać go tak jak zwykły sznurek. Wszystko zależy od tego, jak będzie Ci wygodniej. Trudno też nie zauważyć faktu, że dość nudne legginsy nabrały dzięki gumosznurkowi ciekawszego wyglądu. Miłego noszenia!
3. Sposób ze sznurkiem
Tu nie będziemy się rozpisywać, bo schemat działania jest identyczny jak w przypadku gumosznurka. Sznurek poliestrowy występuje w różnych rozmiarach i kolorach, jest powszechnie dostępny i łatwy w obróbce (o ile zabezpieczysz końcówki zapalniczką!). Polecamy go, jeśli nie masz pod ręką ani taśmy elastycznej, ani gumosznurka. Dopasowanie do obwodu Twojego pasa będzie polegało na zawiązaniu sznurka – i już. Nic trudnego!

Wszystkie 3 z opisywanych materiałów do zwężania spodni i nie tylko znajdziesz w sklepie Tekstylek.pl. Produkty z tej pasmanterii cechuje wysoka jakość i bardzo korzystne ceny – nic, tylko kupować i zaczynać przygodę z krawiectwem! Zapraszamy i życzymy samych udanych przeróbek!