Barwniki do tkanin instrukcja w 5 krokach

przez | 25 czerwca 2021

Poszukujesz instrukcji jak używać barwnika do tkanin? Postanowiliśmy w 5 punktach opisać cały ten jakże nieskomplikowany proces oraz  dodać kilka ważnych uwag płynących z bogatego doświadczenia. Wypisaliśmy także najczęściej spotykane błędy tak żeby nasz artykuł pozwolił na uzyskanie najlepszego efektu farbowania.

1 Sprawdź rodzaj włókna
2 Wybierz rodzaj barwnika
3 Sprawdź wagę tkaniny
4 Weź pod uwagę kolor odzieży
5 Proces farbowania tkaniny

1 Sprawdź rodzaj włókna

Sprawdź rodzaj włókna, które ma być barwione, sprawdzając etykietę odzieży. Jeśli nie masz pewności co do włókna (metka się sprała bądź jest nieczytelna), które ma zostać poddane obróbce, postępuj zgodnie z poniższym opisem. Należy zabrać mały kawałek garderoby i wystawić go na działanie ognia, na podstawie obserwacji można określić rodzaj włókna.

BAWEŁNA I LEN
Pali się, żółty płomień, szary dym, pali się szybko, wydziela zapach spalonego papieru, drobny szary popiół

JEDWAB I NATURALNA WEŁNA
Pali się, nieregularny płomień, szary dym, pali się powoli, wydziela zapach spalonych włosów lub piór, kruchego i kruchego popiołu.

WISKOZA
Pali się, żółty płomień, szary dym, pali się szybko, zapach spalonego papieru, drobny szary popiół.

POLIESTER
Topi się, żółty płomień, szary dym, topi się bardzo szybko, zapach aromatycznego i słodkiego gorącego oleju, pozostawia brązowe i twarde kulki.

NYLON
Topi się, żółty płomień, szary dym, topi się bardzo szybko, wydziela zapach gotowanego selera, pozostawiając brązowe i twarde kulki.

2 Wybierz rodzaj barwnika

Barwniki uogólniając dzielimy na dwie kategorie te do tkanin naturalnych jak bawełna, wełna czy wiskoza i te do tkanin sztucznych jak poliester czy nylon. Opisywane w tej instrukcji barwniki do tkanin naturalnych, nie są w stanie pofarbować sztucznych włókien. Jeżeli tkanina jest mieszana powiedzmy 50% poliester oraz 50% bawełna, efekt będzie widoczny jednak im z mniejszą zawartością bawełny tym efekt będzie słabszy. Nie zaleca się farbowania tkanin z zawartością naturalnych włókien mniejszą niż 50% gdyż efekt będzie bardzo słaby lub niewidoczny. Do tkanin sztucznych dostępne są inne farby o typowo takim przeznaczeniu.

3 Sprawdź wagę tkaniny

  • Nasze produkty są wytwarzane w celu perfekcyjnego barwienia tkanin z bieli lub zmiany i/lub wzmocnienia istniejącego koloru, w którym jego wydajność będzie znacznie wyższa. Docelowo Barwniki do tkanin „Tekstylek” przeznaczone są do 1000 gram tkaniny, od bieli do pożądanego koloru. Jeśli ma zmienić lub wzmocnić istniejący kolor, jego wydajność jest znacznie wyższa. Przykładowa waga poszczególnych części garderoby w tabelce poniżej.

W przypadku dalszych wątpliwości do zważenia tkaniny możemy użyć zwykłej wagi kuchennej.

4 Weź pod uwagę kolor odzieży

Tak jak już małe dzieci wiedzą, (a może jest to prawda im najlepiej znana, gdyż z czasem przestajemy używać kredek) wymieszanie żółtej kredki z niebieską da nam kolor zielony. Dokładnie tak samo działa to w przypadku barwników oraz farbowania już kolorowych tkanin podążając tym przykładem jeżeli nasza koszulka jest żółta i do procesu farbowania użyjemy barwnika niebieskiego to trzymamy koszulkę zieloną. Tak samo w przypadku wymieszania dwóch barwników przykładowo żółtego z niebieskim otrzymamy ubranie w kolorze zielonym. W Poniższej tabelki pokazaliśmy kilka przykładowych możliwych do otrzymania kombinacji z kolorowej koszulki i wybranego barwnika.

farbowanie kolorowych ubrań

Uwagi do poprawnego farbowania tkanin

Przed rozpoczęciem procesu należy mieć na uwadze że odzież do farbowania i używane przybory muszą być czyste! bez wszelkiego rodzaju brudu, tłuszczu lub detergentu, które uniemożliwiają równomierne farbowanie. Nawet niewidoczne środki, nienakładane na ubranie jak antyperspirant mogą zniszczyć cały efekt naszej pracy. Zatem najlepiej jeżeli farbowana odzież zostanie uprzednio dokładnie wyprana.

W ten sam sposób przygotuj metalowy garnek, który ma być użyty, musi być wystarczająco czysty i odpowiednio duży, aby farbowana odzież była luźno i całkowicie zanurzona (około 7 do 10 litrów w zależności od rozmiaru odzieży).

Proces farbowania tkaniny

Farbowanie tkaniny w garnku


1. Nalać wody do garnka, oraz wsypać barwnik, po czym podgrzać roztwór do temperatury około 60-80 stopni Celsjusza

3. Do roztworu wsadzić suchą tkaninę bez uprzedniego jej namaczania, utrzymując proces przez 45 minut.

WAŻNE: Ciągle mieszać, aby zapewnić równomierne wybarwienie.

WAŻNE: Nie dopuścić do zagotowania wody! Wydzielające się bąbelki z powietrzem utrudnią barwnikowi dostanie się do tkaniny przez efekt będzie nie równy lub powstaną plamy.

3. Po upływie 45 minut wyłącz ogrzewanie, pozostaw roztwór na ubraniu przez godzinę, a następnie wyjmij go i spłucz wodą, aż przestanie uwalniać nadmiar barwnika. 

4. Aby wysuszyć ubranie, zaleca się ułożenie go poziomo w cieniu. Jeśli zdecydujesz się go powiesić, unikaj zginania go.

5. Na koniec wypierz ubranie osobno przez pierwsze dwa prania, ponieważ jak każda nowa tkanina może uwolnić nadmiar barwnika.