Tablica sensoryczna, znana także jako tablica manipulacyjna, to świetna zabawka dla dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilku lat. Pozwala ćwiczyć małe rączki, poznawać prawa fizyki i zająć się zabawą na długi czas – ma w sobie wszystko czego potrzeba, aby uszczęśliwić i malucha, i jego rodziców.
Tablica sensoryczna – podstawowa idea
Najprościej mówiąc, tablica manipulacyjna to powierzchnia, do której są przyczepione różne przedmioty, których dziecko może bezpiecznie dotykać i poznawać ich właściwości. Zależnie od wieku małego odkrywcy, na tablicy można umieścić różne przedmioty – od materiałów o różnych kolorach, kształtach i teksturach po zamki do drzwi, różne zapięcia, łamigłówki manualne czy nawet odpowiednio przygotowane elektryczne lampki. Najważniejsze, aby każdy element tablicy był w pełni bezpieczny dla dziecka – pozbawiony ostrych krawędzi i miejsc, gdzie małym paluszkom grozi zaklinowanie lub przygniecenie. Tablica sensoryczna może leżeć na podłodze, wisieć na ścianie lub stać, zależnie od swojej konstrukcji.
Co może się znaleźć na tablicy manipulacyjnej?
Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli bazy Twojej tablicy. Najprościej jest użyć posiadanego już blatu z jakiegoś mebla i pomalować go według własnej inwencji. Jeśli nie masz czegoś takiego, drugą bezproblemową opcją jest zakup sklejki dociętej na odpowiedni wymiar. Zdobędziesz ją między innymi w markecie budowlanym lub sklepach online. Zadbaj o to, by na drewnie nie było drzazg i ostrych krawędzi. Skoro mamy już “dechę” na tablicę manipulacyjną, bierzmy się za jej wyposażenie!
Zanim przejrzysz zdjęcia perfekcyjnych tablic sensorycznych z internetu i załamiesz się, że na pewno czegoś takiego nie zrobisz, rozejrzyj się po domu/ogrodzie/garażu i zobacz, co z posiadanych już rzeczy nada się do budowy Twojej (autorskiej i absolutnie wyjątkowej!) tablicy. Kawałek rurki PCV i piłeczka do ping-ponga, stary dzwonek do roweru, folia bąbelkowa czy pudełko po landrynkach mogą zamienić się w rewelacyjne zabawki, a ich koszt jest zerowy. Dziecka nie interesuje estetyka rodem z Instagrama, tylko zabawa i odkrywanie świata.
Jeśli chcesz uzupełnić znalezione przedmioty w coś nowego, polecamy nie sklep z zabawkami, ale raczej coś z artykułami dla majsterkowiczów lub pasmanterię. Znajdziesz tam wiele przedmiotów, które dziecko spotka kiedyś w życiu codziennym – dzięki Tobie już od pierwszych miesięcy życia może uczyć się ich używania! Sznurki i paski, koraliki, gumki, łańcuszki, zapięcia rzepowe, klamerki, guziczki – to wszystko jest dla malucha bardzo interesujące i wspomaga jego rozwój. Wiele ciekawych elementów do tablicy znajdziesz w pasmanterii online Tekstylek.pl – już za kilka złotych możesz wyposażyć się w zapas materiałów, które bardzo uatrakcyjnią Twoje tablicowe dzieło. Nasze podpowiedzi to zaledwie ułamek tego, co możesz stworzyć – granicą jest Twoja rodzicielska kreatywność 🙂
Mniej interesujące, ale równie ważne rzeczy, których potrzebujesz do stworzenia tablicy sensorycznej to wkręty lub gwoździki dopasowane do grubości deski, wkręty oczkowe, które mają ogromny potencjał w tego typu projektach, elastyczne druciki, sznurek oraz oczywiście narzędzia takie jak wkrętarka, śrubokręt, kombinerki, młotek, nożyczki itd.
Po przeszukaniu domu i ewentualnych zakupach pora na rozpoczęcie pracy!
Tablica manipulacyjna – tworzenie
Zacznij od projektu, aby prace szły gładko i bez niespodzianek. Narysuj plan i sensownie rozmieść na nim poszczególne przedmioty. Zadbaj, by potencjalnie niebezpieczne elementy konstrukcyjne, takie jak mocowania, wkręty, druty itp znalazły się z tyłu tablicy, aby maluch nie miał do nich dostępu. Aby było wygodniej, plan możesz rozrysować ołówkiem lub kredą od razu na powierzchni tablicy.
Teraz pozostaje Ci już tylko po kolei zamocować poszczególne elementy i sprawdzić ich wytrzymałość oraz upewnić się, że działają zgodnie z Twoim zamysłem. Tylną stronę tablicy warto zabezpieczyć cienką sklejką, pianką lub grubszą tkaniną, aby efekt końcowy robił jeszcze lepsze wrażenie wizualne. Ostateczny test funkcji i wytrzymałości tablicy należy do największego specjalisty w tej dziedzinie – Twojego dziecka 🙂
UWAGA!
Zawsze pamiętaj, by przedmioty na tablicy zamontować w bezpieczny sposób, aby dziecko nie odczepiło małych elementów, które może połknąć lub się zakrztusić!
Jak widać, samodzielne wykonanie tablicy sensorycznej jest dość łatwe, choć może na takie nie wygląda. Najwięcej zachodu wymaga zaplanowanie i zdobycie elementów, którymi dziecko będzie się bawić – ale w obecnych czasach sklepów online, takich jak Tekstylek.pl, jest to prostsze niż kiedykolwiek! Zachęcamy do twórczej aktywności dla dzieci i z dziećmi – to wspaniała zabawa i najcenniejszy czas spędzony razem!