Drapak dla kotów to świetny sposób na zapewnienie tym zwinnym czworonogom odpowiedniej dawki ruchu i zabawy każdego dnia. Może być to prosty słupek do drapania z platformą na górze lub wielki, rozbudowany lunapark z wieloma piętrami, drabinkami, kryjówkami i kocimi zabawkami, które dosłownie wyskakują z każdego zakamarka. Jeśli marzy Ci się własnoręcznie zbudowany drapak, mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi i inspiracji.
Materiały na drapak dla kota
Rzeczy, z których wykonasz podstawową konstrukcję drapaka, powinny być zarazem solidne i bezpieczne dla kota. Do takich materiałów zaliczamy drewno i grubą i twardą tekturę. Trudno o tańsze i lepsze opcje, dlatego praktycznie wszystkie drapaki są robione właśnie z nich.
Jeśli chodzi o drewno, oprócz sklejki, listewek i desek (z odzysku lub od stolarza) możesz wykorzystać dużą gałąź, o ile jej kształt pozwoli na stworzenie stabilnej konstrukcji. Pamiętaj jednak, że gałąź nie może być świeżo ścięta, bo drewno podczas wysychania nieco zmienia swój kształt i po jakimś czasie drapak może się zniekształcić lub rozlecieć.
W gotowych drapakach często spotyka się tunele, przez które kociak może przemykać i się w nich chować. Możesz je wykonać z tekturowych tub, które są dostępne za grosze w sklepach z opakowaniami. Takie tuby, produkowane z myślą o transporcie delikatnych przedmiotów, są bardzo solidne, a przy tym lekkie.
Do łączenia poszczególnych elementów drapaka przydadzą Ci się na przykład metalowe kątowniki, wkręty, drut, zszywacz tapicerski, klej (bardzo dobrze sprawdza się klej na gorąco z pistoletu) – wybór metody łączenia zależy od potrzeb i obciążeń, jakie dane połączenie będzie musiało wytrzymać. Nie przejmuj się, że będzie widać kątowniki czy wkręty – wykończenie drapaka ukryje wszystkie “brzydkie” miejsca.
Czym wykończyć drapak?
Osoby o zdolnościach krawieckich mogą pokusić się o uszycie obicia drapaka z jakiegoś wytrzymałego materiału. Ważne, aby był dość gruby, żeby kocie pazury miały się w co wbijać. Może to być koc, polar, zwarta dzianina, podwójna warstwa jeansu, flaneli, zdarzają się drapaki obite miękką wykładziną podłogową, za którą koty wręcz przepadają. Najprościej jednak jest okręcić konstrukcję drapaka sznurkiem jutowym, i takie rozwiązanie jest zdecydowanie najpopularniejsze zarówno w sklepach zoologicznych, jak i projektach DIY. Tak zrobiony drapak jest solidny, skutecznie opiera się niszczycielskiej sile kocich pazurów, jednocześnie będąc dla nich idealnym oparciem podczas wspinaczki i skoków. Kolejną zaletą jutowego sznurka jest możliwość łatwego barwienia go na różne kolory, co pomaga dopasować drapak do wystroju mieszkania lub spełnić najbardziej szalone drapakowe fantazje 🙂 Teoretycznie, jeśli starannie i ściśle okręcisz drapak sznurkiem, nie musisz wspomagać się klejem, ale zalecamy użycie go przynajmniej w newralgicznych miejscach, jak węzły, kanty i zagięcia konstrukcji. Możesz też użyć gwoździków, malutkich wkrętów lub zszywacza tapicerskiego.
Gdzie kupić sznurek jutowy?
Gorąco polecamy sznurki jutowe z Tekstylek.pl. Pochodzą ze sprawdzonego źródła, ich jakość nie budzi zastrzeżeń, są starannie wykonane i wytrzymałe, a ich cena jest tak niska, że zapragniesz rzucić wszystko i produkować drapaki! Zajrzyj do sklepu i przekonaj się 🙂
Dodatki do drapaka
Jeśli po obiciu lub okręceniu sznurkiem drapak nadal wygląda, jakby mu czegoś brakowało, to zapewne chodzi o kocie zabawki – wiszące, dyndające, puchate, piszczące i inne, jakie tylko sobie wymyślisz, znając najlepiej swojego pupila. Uszczęśliwienie kota pod tym względem nie wymaga wiele pracy i pieniędzy – wystarczy kawałek szmatki lub futerka, dzwoneczek lub kilka piór, zawieszone na sznurku i przypięte w różnych miejscach drapaka.
Gotowe! Twój drapak na pewno będzie wspaniały, czego życzymy i Tobie, i Twojemu kotu 🙂