Jeśli jesteś typem człowieka, który zbiera przeróżne dziwne rzeczy, aby kiedyś zrobić z nich coś ciekawego, zapewne zainteresujesz się pomysłem na kokosowe doniczki. Skorupy kokosów mają duży potencjał w projektach DIY i zawsze warto nadać im drugie życie. Dziś proponujemy proste i śmiesznie tanie, a za to wyjątkowe doniczki do powieszenia w ogrodzie, na tarasie i gdzie sobie tylko zamarzysz!
Zaczynamy!
Już na etapie obierania kokosa trzeba mieć na uwadze zachowanie skorupy w odpowiednim kształcie. Odetnij część z “czubkiem”, zostaw tę z trzema plamkami – będzie to dno Twojej doniczki. Aby w miarę równo rozłupać kokos, przyda się solidny nóż. Często wystarczy uderzyć ostrzem w skorupę, aby pękła w odpowiedniej linii. Jeśli tak się nie stanie, możesz przepiłować ją piłką do drewna lub nawet ząbkowanym nożem. Potem za pomocą małego nożyka i łyżeczki wyjmij miąższ. Czasem bywa to trudne, ale przy odrobinie determinacji i wprawy jest jak najbardziej wykonalne.
Gdy skorupa jest gotowa, skompletuj resztę potrzebnego sprzętu. Nie ma tego dużo – nożyczki, pisak, wkrętarka z małym i większym wiertłem i sznurek jutowy. Możesz użyć innego sznurka, ale żaden nie pasuje do kokosów tak idealnie jak jutowy, a do tego kosztuje grosze – sprawdź ceny w naszej pasmanterii online!
Jeśli nie masz wkrętarki, także dasz radę – w dalszej części tekstu podpowiemy, jak zrobić taką doniczkę bez wiercenia.
Do dzieła!
Większym wiertłem wywierć otwory w miejscach ciemnych plamek na dnie skorupy. Tam skorupa jest bardziej krucha, więc wiercenie powinno pójść gładko. Jeśli nie masz wkrętarki, zrób otwory za pomocą młotka i gwoździa lub np. śrubokrętu.
Zaznacz pisakiem 4 punkty u góry skorupy, w których wywiercisz mniejsze otwory do przywiązania sznurka. Warto postarać się, by były rozmieszczone równomiernie – wtedy doniczka będzie równo wisieć. Następnie wywierć otwory mniejszym wiertłem.
Od tego momentu inwencja należy do Ciebie! Możesz w dowolny sposób umocować skorupę na sznurku. Najprościej będzie przewlec 4 równe odcinki sznurka przez otwory i zawiązać supełki od wewnętrznej strony doniczki, a z drugiej strony związać sznurki razem, by doniczkę dało się na czymś zawiesić.
A to 2 inne, równie proste sposoby na połączenie skorupy ze sznurkiem:
Możesz to zrobić jak tylko chcesz – eksperymentować z liczbą otworów, ich wysokością, długością sznurka, możesz tworzyć węzły i zaplatać sznurek na niezliczoną ilość sposobów.
Bez wkrętarki też się da!
Jeśli nie możesz lub nie chcesz użyć wkrętarki, możesz stworzyć sznurkowy “koszyczek”, w którym zawiesisz doniczkę. Oto banalny i skuteczny sposób:
Najpierw zawiąż pętlę, która będzie ściśle przylegać do dolnej części doniczki. Dla ułatwienia można postawić skorupę do góry dnem:
Potem dowiąż do pętli sznurki w równych odstępach w sposób pokazany na obrazku – aby z każdego punktu wychodziły po 2 odcinki sznurka:
Kiedy już rozmieścisz sznurki możliwie równo, zaciśnij węzły, aby nic nie przesuwało się w trakcie dalszej pracy. Weź po jednym odcinku z sąsiadujących ze sobą sznurków i zwiąż razem. Koszyczek na doniczkę jest już w zasadzie gotowy, możesz jednak wprowadzić swoje modyfikacje i pobawić się z innymi wzorami wiązań.
Jak widzisz, zrobienie niebanalnych doniczek w duchu zero waste to prościzna! Nawet jeśli nie będą idealne, zawsze będą lepsze niż te kupione w sklepie – będą wyjątkowe i jedyne na świecie! Życzymy owocnej pracy, a po sznurek jutowy zapraszamy na tekstylek.pl!