Klamry plastikowe – jak dobrać i gdzie użyć

przez | 9 czerwca 2021

Klamry krawieckie – dobre do wszystkiego?

Jest mnóstwo sytuacji, w których właśnie ten rodzaj zapięcia sprawdzi się najlepiej. Trudno znaleźć porządny sportowy plecak, nerkę czy torbę, w której nie znalazłaby się ani jedna klamra plastikowa. To samo dotyczy szelek dla czworonogów – dawniej ich regulacja, zapinanie i rozpinanie było nie lada problemem – obecnie niemal wszystkie modele są wyposażone w funkcjonalne plastikowe klamry. A smycze reklamowe z odpinaną końcówką? Żadne inne zapięcie tak do nich nie pasuje, jak właśnie drobna, plastikowa sprzączka. Również niektóre zabawki i gadżety dla dzieci mają takie zapięcia, ponieważ dzięki nim maluch może ćwiczyć sprawność manualną.

Jak wybrać plastikowe klamry krawieckie

Problem może wydawać się trywialny, jednak sprawić nam może sporo problemów. Dlatego też szybciutko w trzech punktach spróbuje wam pomoc w dobraniu odpowiedniej szerokości klamry. Przede wszystkim staramy się myśleć o dostępnych materiałach. Jeżeli mamy taśmę o jakiejś szerokości to nie kupujemy mniejszej, ok wiem to było proste jednak chodzi tu ż możemy wykorzystać taśmę którą już mamy a nie kupować za chwilę następną.

Kolejnym punktem o którym musimy pamiętać jest waga przedmiotu. Tak też do plecaka turystycznego staramy się nie brać małej klamry gdyż nawet jeżeli wytrzyma to oznacza ona węższą taśmę, ta z kolei będzie się większym ciężarem opierać na ramionach. Więc dla samej wygody dla większego ciężaru większa klamra z większą taśmą.

Ostatnim punktem jest przeznaczenie, czy też miejsce w jakim ma się znajdować. Mamy na rynku już takie ilości modeli że nie będzie problemu ze znalezieniem niczego przykładowo klamry z zabezpieczeniem przed rozpięciem. Dlatego też jeżeli robimy obroże dla małego psa czy też szelki, gdzie wiemy że standardowa płaska klamra będzie odstawać to wybieramy taką lekko zakrzywioną która idealnie dopasuje się do szyi psiaka.

Taka moja przykładowa tabela zastosowań plastikowych klamr odzieżowych

Klamra 10 mm smycze, szelki dla psów dla małych psów

Klamra 15 mm smycze, szelki dla psów dla małych psów

Klamra 20 mm smycze, szelki dla psów, nerki małe plecaki

Klamra 25 mm smycze, szelki dla dużych psów, nerki plecaki

Klamra 30 mm smycze, szelki dla dużych psów, nerki plecaki

Klamra 40 mm plecaki turystyczne i sportowe

Klamra 50 mm typowo sportowe zastosowania

Duże klamry plastikowe do plecaków są mocne i nie ma obawy, że rozepną się lub połamią nawet w ekstremalnych warunkach. Można ich użyć także przy szyciu szelek/uprzęży dla dużych i silnych psów. Delikatniejsze klamry będą idealne do smyczy lub szelek dla mniejszych zwierzaków. Są lekkie i dyskretne, a przy tym stosunkowo wytrzymałe. Średnie rozmiary przydadzą się do tworzenia nosidełek dla niemowląt oraz praktycznych nerek, plecaków i toreb. Czasami konkretny model ubrania wymaga zastosowania małej sprzączki plastikowej zamiast metalowej – tak jest np. przy zapięciach kostiumów kąpielowych. Nagrzane przez słońce metalowe zapięcie mogłoby poparzyć skórę, a przy plastikowym ten problem się nie pojawi.